2018. április 15., vasárnap

Babonás Koreaiak I.

Úgy gondolom kevés olyan ember él a Földön, aki ne lenne babonás. Nemzetek terén pedig elképesztő méreteket öltenek a babonák és a hiedelmek, hisz már-már az adott ország kultúrájának szerves részévé válnak. Igaz, a világunk olyannyira felgyorsult, hogy a nap 24 órájában szinte eszünkbe se jutnának, viszont ezek az apró égi jelek itt vannak és emlékeztetnek minket arra, hogy a racionalitáson túl a spiritualitás is fontos része az életünknek. Pláne a Távol-Keleten.



Az egyik legtöbbet hangoztatott babona, amit az ázsiai kultúrával kapcsolatban hallottam, az a 4-es számtól való félelem. Nem csak Koreában, hanem Japánban és Kínában is rettegnek ettől a számtól, hisz ez a halált jelenti. Éppen ezért, nincsen negyedik emelet, az emberek nem szívesen veszik el a négyes számot sorban álláskor,  nem költöznek négyes számú szobába vagy lakásba, az éttermekben nincsenek négyes számú asztalok, röviden: Úgy kerülik ezt a számot, ahogy csak lehet.

A második az a fehér szín. Míg Európában, Amerikában és a világ túlnyomó részén a fekete a gyász és a halál színe, addig Ázsiában a fehér. Éppen ezért Koreában a lányok nem szoktak fehér szalagot a hajukba kötni, mert nem hoz jó szerencsét.

Emlékszem, amikor a Roommate második évadát néztem, a meghívott vendégek ajándék gyanánt csupa-csupa háztartási vagy használható terméket vittek magukkal. Ez azért van, mert Koreában ha házavató buliba vagy csak szimplán vendégségbe mennek az emberek, akkor ilyen dolgokat visznek magukkal, mert ez szerencsét hoz a házigazdának. A mosószerről köztudott, hogy szerencsét hoz, de azon se lepődjön meg senki, ha egy nagy csomag toalett papírral állít be a vendége.

Költözés esetén a babona úgy tartja, hogy a házat piszkosan kell hagyni, így az ott élő szellemeknek nem tűnik fel hogy elköltöztek onnan, és nem követi a lakókat az új házba.

Van egy nagyon rossz szokásom, mégpedig az, hogy ha ülök valahol és nagyon unatkozok, elkezdem rázni a lábam. Már a barátnőim is megpróbáltak erről leszoktatni, nulla sikerrel. Nos... a koreai idősek valószínűleg nagyon megharagudnának rám emiatt, mert ez a cselekvés igencsak tiszteletlen velük szemben. Emellett azt tartják, hogy aki csak úgy a lábát rázza, kirázza a szerencséjét.


Nem tudom közületek kóstolt vagy evett-e már valaki igazi koreai hínár levest. Azt tartják róla, hogy vizsgák előtt nem érdemes fogyasztani, mert a tudás, amit szereztél egyszerűen elszáll. Általában születésnapokra szokás az ünnepeltnek ezt az ételt készíteni.
Ha már a születésnapnál tartunk... Koreában úgy tartják, hogy a szülinapot vagy előtte vagy aznap kell megünnepelni, mert az utána tartott ünnepség balszerencsét hoz.

Végezetül a tradicionális koreai maszkokról annyit, hogy nemcsak feltűnőek, hanem szerencsét is hoznak a házba.

Kép:
wonderfulengineering.com

Ez a bejegyzés 2015. 10. 21-én készült.

2018. április 8., vasárnap

Katonaság Dél-Koreában és a Demilitarizált Övezet

Dél-Koreában a kötelező sorkatonaság még ma is él, elsősorban Észak-Korea miatt. Igaz, 1953. óta fegyverszüneti megállapodás van a két fél között, viszont elég képlékeny ez a dolog, így szükség van erre az intézkedésre ha egy esetleges támadás érné az országot.

Demilitarizált Övezet




Amiről először szót szeretnék ejteni az a két Korea között húzódó demilitarizált övezet, ami valószínűleg az egyik legveszélyesebb hely a világon. Ez egy 258 km hosszú és 4 km széles terület, amelyet katonák őriznek, és idegenek nem tehetik be engedély nélkül a lábukat. Ennek a demarkációs vonalnak a nagy része termőföld, viszont Panmunjon és annak környéke igen népszerű a turisták körében, így oda előszeretettel elzarándokolnak azok, akik nem félnek a haláltól. Persze előtte mindenkivel aláíratnak egy papírt, amiben kijelentik, hogy saját felelősségükre léptek be a területre, így nem hibáztatható egyik fél serege sem esetleges balesetek vagy ne adj Isten halálesetek miatt. Illetve szigorú szabályokat kell betartaniuk az ott tartózkodásuk alatt is. Kirívó, rövid ruhák viselése tilos és a kék farmert is kerülje az, aki oda ellátogat. Emellett nem szabad a katonákkal bárminemű kapcsolatba lépni. Egyébként Panmunjon egy elnéptelenedett kisváros kb. 55 km-re Szöultól. Tőle keletre található a Közös Biztonsági Terület, amelyet Észak és Dél-Korea közösen felügyel, itt a találkozók és a fegyveres összecsapások szoktak lezajlani. Mellesleg megjegyzem 1976. óta erőszakos fellépésre nem volt példa. A kisváros legnagyobb nevezetessége az a bizonyos kék épület, ahol a két oldal tisztviselői alkalmanként összeülnek. A turistákra látogatás esetén 4 ENSZ katona vigyáz, és… észak-koreai katonák figyelik őket egy üvegablak mögül. (Én mondjuk  kellemetlenül érezném magam egy ilyen szituációban. De lehet velem van a baj.) Ebben a helyzetben érvényes különösen a „ne lépj kapcsolatba a katonákkal” szabály.



A Koreai Köztársaság hadserege


A dél-koreai hadsereg áll egy szárazföldi (Daehanminguk Gukgun), egy haditengerészeti (Daehanminguk Haegun), egy tengerészgyalogos (Daehanminguk Haebyeongdae), egy légierő (Daehanminguk Gonggun) és egy tartalék erő (Daehanminguk Yebigun) ágból. A szárazföldi erőt más néven ROK hadseregnek is nevezik. Minden egészséges férfi, aki 20 és 35 közötti életkorban van, köteles katonai szolgálatot teljesíteni. A szárazföldi és tengerészgyalogosságnál 21 hónap a szolgálati idő, a légierőnél 24 hónap, míg a
haditengerészetnél 23 hónap. A seregben 1950. óta nők is szolgálhatnak, persze ők önkéntes alapon. 2002 óta vannak női szakaszvezetők a gyalogságban, 2003 óta pilótanők is szolgálnak a légierőnél, 2011-ben 3 őrnagynő került a tengerészgyalogosokhoz, illetve 2014-ben már szolgálhattak a nők  a tüzérségben, a légvédelmi egységeknél, a páncélos egységeknél és káplánként is. Ahol még nem találkozhatunk női katonákkal, az a tengerészgyalogság tüzérsége, a víz alatti romboló csapatok és a búváregységek.

Katonai szolgálat alól mentesül a fizikailag alkalmatlan személy vagy a kiváló sportteljesítménnyel bíró sportoló. Azok, akik egyszerűen megtagadják a sorkatonai szolgálatot, azokra börtönbüntetés vár. Ezután sokkal nehezebb elhelyezkedni, hisz nem vállalhatnak köztisztviselői állást és tanári pályára sem léphetnek. Azt pedig mind tudjuk, hogy arrafelé milyen fontos a jó munkahely.

A ROK hadsereg, vagyis a szárazföldi erő 3 további seregre van osztva:
·        Az Első Hadsereg (FROKA) – Ők felelősek a demilitarizált zóna keleti részéért.
·        A Második Hadsereg (Operatív Parancsnokság) – Az ő feladatuk a másik két hadsereg kisegítése.
·        A Harmadik Hadsereg (TROKA) – Közvetlen a főváros és a demilitarizált zóna nyugati részének védelme a fő funkciója.

Mindennapok a hadseregben


A bevonulás után egy 5 hetes alapkiképzés vár mindenkire. Ezalatt az idő alatt megkapják a legfontosabb holmikat (egyenruha, fehérnemű, bakancs) és ami a személyes tárgyakat illeti… szigorú szabályok vonatkoznak rájuk. De ez nem jelenti azt, hogy nem vihetnek magukkal semmit. Az alapkiképzés során derül ki ki az, aki tényleg alkalmas a katonai szolgálat teljesítésére. Ritkán, de előfordul, hogy hazaküldik a delikvenst, mert nem bizonyult megfelelőnek. Az 5 hetes kiképzést egy vizsga követi, ahol is megállapítják, ki hova kerül. Itt már fegyvereket is kapnak és megtanítják őket a használatukra. Emellett elsősegély nyújtást oktatnak a katonáknak, illetve megmutatják, hogyan kell árkot ásni.

Mindezek után bázisokba osztják őket attól függően ki mire specializálódott. A bázisok is különböznek, van amelyik mindenféle földi jóval fel van szerelve, és van ahol még az alapvető emberi szükségleteket sem tudják kielégíteni. Hajnali 5-kor már riadó van, és egy átlagos nap őrjárattal, takarítással és egyéb feladatokkal telik el. Délután 5 óra után már szabad foglalkozás van, azzal köti le magát az ember, amivel akarja. Például a jobb bázisokon van karaoke, internet kávézó, játékok, viszont a rosszabb helyeken maximum egy futball pályán üthetik el az időt.
100 naponként kimenőt kapnak a katonák, de ebben az esetben sem mindenki, csak néhány szerencsés. Persze a kiváló teljesítményt is kimenővel jutalmazzák. Ilyenkor találkozhatnak a családjukkal, barátaikkal. Különleges esetekben például ha a haláleset van a családban, néhány napra engedélyt kaphatnak hogy hazautazzanak.
Fizetés terén is változó a helyzet, ugyanis a posztjától függ, ki mennyit kap.


Ami talán a legérdekesebb lehet az az idolok besorozása. Szerintem mindenki tisztában van vele, hogy ők is megkapják a behívót és be is állnak a seregbe, mert példát akarnak mutatni vagy csak nem szeretnék, hogy ezen törjön derékba a karrierjük. Vannak ügynökségek, amelyek igyekeztek elérni, hogy az alattuk tevékenykedő előadó jó helyre kerüljön, és ne kelljen annyi nehézséggel megbirkóznia. A katonaságban nem ritka a rádiózás vagy egyéb könnyebb feladatok elvégzése amit az ügynökségek vagy a tehetősebb családok igyekeznek az előadóiknak vagy csemetéjüknek elintézni. Igaz, mióta néhány botrány kirobbant (pl.: Rain, Se7en) és a civil katonák lázongni kezdtek, azóta az idol katonákat nem részesítik ilyen "különleges bánásmódban". 

Forrás:
wikipedia.com
popofkorean.blogspot.hu
erdekesvilag.hu

Képek:
delfi.ee
thethreewisemonkeys.com

Ez a bejegyzés 2016. 01. 17-én  készült.

2018. április 7., szombat

Szex, intimitás, párkapcsolat - Tények, amiket TUDNOD KELL!!

TUDTAD - E HOGY...




1. A doramák hazudnak neked? Hölgyeim, nézzünk szembe a ténnyel... Egy pasi sem olyan romantikus, mint ezekben a sorozatokban. Inkább zavarukban elrohannak, mintsem bedobják magukat. (Pedig kár érte...)

2. Ha az emberek meglátnak az utcán két férfit vagy két nőt kézen fogva sétálni nem egyből arra asszociálnak, hogy az illető pár homoszexuális? Náluk teljesen természetes a barátság ezen megnyilvánulása. Persze minden más nyilvánosan történő szexuális érintkezést elítélnek. (Ilyen például a csókolózás is.)

3. A koreai társadalom abszolút család centrikus, így sok esetben a házasságok nem szerelemből alakulnak hanem "kényszerből"? Meg van bennük ez a "tartozni kell valahova" érzés és ez sokszor felülírja a szerelem törvényeit.

4. Dél-Koreában ha két ember már túl van az első randin, akkor onnantól kezdve ők egy párt alkotnak.? Náluk másképp működik a párkapcsolat intézménye, ők a folyamatos randevúk alatt ismerik meg egymást, nem úgy mint például nálunk, ahol ismerkedsz egy darabig aztán eldöntöd, hogy összekötöd-e az életed az illetővel avagy sem.

5. A szülőknek komoly beleszólásuk van a gyermekük párkapcsolatába? Ha nem szimpatikus számukra gyerekük szíve választottja, az akár a kapcsolat végéhez is vezethet. Olyan eseteknél lehet ez gyakori, ahol a pár másik fele nem koreai.

6. Jeju szigetén van egy szex témájú szoborpark? 2004-ben néhány végzős egyetemista alapította a Love Land névre hallgató szoborparkot, amely főként a szexre és annak felvilágosítására fókuszál. Körülbelül 140 szobor található a parkban, amelyek különböző pózokat mutatnak be, illetve láthatunk férfi és női nemi szerveket természetesen gyakorlati tanácsokkal illetve maszturbációs segédletekkel ellátva. Mondanom se kell a Love Land csak 18 év felett látogatható, akik esetleg családostul érkeznek azoknak kiváló alternatívaként szolgál az anime tematikájú gyermekmegőrző. Így amiatt sem kell aggódni hová kallódik a gyerek.

7. 2017 óta azok a rendőrök, akiket valamilyen szexuális bűncselekmény miatt elbocsátottak, visszatérhettek a rendőrség kötelékébe és újra szolgálatban lehetnek? Ezt azzal magyarázták, hogy "változatlanul történnek rendőrök által elkövetett szexuális bűncselekmények", így annyival elintézik a dolgot, hogy megelőző oktatásokat tartanak a rendőröknek erről, és "súlyosabb" büntetéseket szabnak ki rájuk. Mi lehet attól súlyosabb, mint hogy kirúgják a francba?

Kép:
inkedweddings.com
© KoreaWorld
Maira Gall