Dél-Koreában a kötelező sorkatonaság még ma is él, elsősorban Észak-Korea miatt. Igaz, 1953. óta fegyverszüneti megállapodás van a két fél között, viszont elég képlékeny ez a dolog, így szükség van erre az intézkedésre ha egy esetleges támadás érné az országot.
Demilitarizált Övezet
Amiről először szót szeretnék ejteni az a két Korea között húzódó demilitarizált övezet, ami valószínűleg az egyik legveszélyesebb hely a világon. Ez egy 258 km hosszú és 4 km széles terület, amelyet katonák őriznek, és idegenek nem tehetik be engedély nélkül a lábukat. Ennek a demarkációs vonalnak a nagy része termőföld, viszont Panmunjon és annak környéke igen népszerű a turisták körében, így oda előszeretettel elzarándokolnak azok, akik nem félnek a haláltól. Persze előtte mindenkivel aláíratnak egy papírt, amiben kijelentik, hogy saját felelősségükre léptek be a területre, így nem hibáztatható egyik fél serege sem esetleges balesetek vagy ne adj Isten halálesetek miatt. Illetve szigorú szabályokat kell betartaniuk az ott tartózkodásuk alatt is. Kirívó, rövid ruhák viselése tilos és a kék farmert is kerülje az, aki oda ellátogat. Emellett nem szabad a katonákkal bárminemű kapcsolatba lépni. Egyébként Panmunjon egy elnéptelenedett kisváros kb. 55 km-re Szöultól. Tőle keletre található a Közös Biztonsági Terület, amelyet Észak és Dél-Korea közösen felügyel, itt a találkozók és a fegyveres összecsapások szoktak lezajlani. Mellesleg megjegyzem 1976. óta erőszakos fellépésre nem volt példa. A kisváros legnagyobb nevezetessége az a bizonyos kék épület, ahol a két oldal tisztviselői alkalmanként összeülnek. A turistákra látogatás esetén 4 ENSZ katona vigyáz, és… észak-koreai katonák figyelik őket egy üvegablak mögül. (Én mondjuk kellemetlenül érezném magam egy ilyen szituációban. De lehet velem van a baj.) Ebben a helyzetben érvényes különösen a „ne lépj kapcsolatba a katonákkal” szabály.
A Koreai Köztársaság hadserege
A dél-koreai hadsereg áll egy szárazföldi (Daehanminguk Gukgun), egy haditengerészeti (Daehanminguk Haegun), egy tengerészgyalogos (Daehanminguk Haebyeongdae), egy légierő (Daehanminguk Gonggun) és egy tartalék erő (Daehanminguk Yebigun) ágból. A szárazföldi erőt más néven ROK hadseregnek is nevezik. Minden egészséges férfi, aki 20 és 35 közötti életkorban van, köteles katonai szolgálatot teljesíteni. A szárazföldi és tengerészgyalogosságnál 21 hónap a szolgálati idő, a légierőnél 24 hónap, míg a
haditengerészetnél 23 hónap. A seregben 1950. óta nők is szolgálhatnak, persze ők önkéntes alapon. 2002 óta vannak női szakaszvezetők a gyalogságban, 2003 óta pilótanők is szolgálnak a légierőnél, 2011-ben 3 őrnagynő került a tengerészgyalogosokhoz, illetve 2014-ben már szolgálhattak a nők a tüzérségben, a légvédelmi egységeknél, a páncélos egységeknél és káplánként is. Ahol még nem találkozhatunk női katonákkal, az a tengerészgyalogság tüzérsége, a víz alatti romboló csapatok és a búváregységek.
Katonai szolgálat alól mentesül a fizikailag alkalmatlan személy vagy a kiváló sportteljesítménnyel bíró sportoló. Azok, akik egyszerűen megtagadják a sorkatonai szolgálatot, azokra börtönbüntetés vár. Ezután sokkal nehezebb elhelyezkedni, hisz nem vállalhatnak köztisztviselői állást és tanári pályára sem léphetnek. Azt pedig mind tudjuk, hogy arrafelé milyen fontos a jó munkahely.
A ROK hadsereg, vagyis a szárazföldi erő 3 további seregre van osztva:
· Az Első Hadsereg (FROKA) – Ők felelősek a demilitarizált zóna keleti részéért.
· A Második Hadsereg (Operatív Parancsnokság) – Az ő feladatuk a másik két hadsereg kisegítése.
· A Harmadik Hadsereg (TROKA) – Közvetlen a főváros és a demilitarizált zóna nyugati részének védelme a fő funkciója.
Mindennapok a hadseregben
A bevonulás után egy 5 hetes alapkiképzés vár mindenkire. Ezalatt az idő alatt megkapják a legfontosabb holmikat (egyenruha, fehérnemű, bakancs) és ami a személyes tárgyakat illeti… szigorú szabályok vonatkoznak rájuk. De ez nem jelenti azt, hogy nem vihetnek magukkal semmit. Az alapkiképzés során derül ki ki az, aki tényleg alkalmas a katonai szolgálat teljesítésére. Ritkán, de előfordul, hogy hazaküldik a delikvenst, mert nem bizonyult megfelelőnek. Az 5 hetes kiképzést egy vizsga követi, ahol is megállapítják, ki hova kerül. Itt már fegyvereket is kapnak és megtanítják őket a használatukra. Emellett elsősegély nyújtást oktatnak a katonáknak, illetve megmutatják, hogyan kell árkot ásni.
Mindezek után bázisokba osztják őket attól függően ki mire specializálódott. A bázisok is különböznek, van amelyik mindenféle földi jóval fel van szerelve, és van ahol még az alapvető emberi szükségleteket sem tudják kielégíteni. Hajnali 5-kor már riadó van, és egy átlagos nap őrjárattal, takarítással és egyéb feladatokkal telik el. Délután 5 óra után már szabad foglalkozás van, azzal köti le magát az ember, amivel akarja. Például a jobb bázisokon van karaoke, internet kávézó, játékok, viszont a rosszabb helyeken maximum egy futball pályán üthetik el az időt.
100 naponként kimenőt kapnak a katonák, de ebben az esetben sem mindenki, csak néhány szerencsés. Persze a kiváló teljesítményt is kimenővel jutalmazzák. Ilyenkor találkozhatnak a családjukkal, barátaikkal. Különleges esetekben például ha a haláleset van a családban, néhány napra engedélyt kaphatnak hogy hazautazzanak.
Fizetés terén is változó a helyzet, ugyanis a posztjától függ, ki mennyit kap.
Ami talán a legérdekesebb lehet az az idolok besorozása. Szerintem mindenki tisztában van vele, hogy ők is megkapják a behívót és be is állnak a seregbe, mert példát akarnak mutatni vagy csak nem szeretnék, hogy ezen törjön derékba a karrierjük. Vannak ügynökségek, amelyek igyekeztek elérni, hogy az alattuk tevékenykedő előadó jó helyre kerüljön, és ne kelljen annyi nehézséggel megbirkóznia. A katonaságban nem ritka a rádiózás vagy egyéb könnyebb feladatok elvégzése amit az ügynökségek vagy a tehetősebb családok igyekeznek az előadóiknak vagy csemetéjüknek elintézni. Igaz, mióta néhány botrány kirobbant (pl.: Rain, Se7en) és a civil katonák lázongni kezdtek, azóta az idol katonákat nem részesítik ilyen "különleges bánásmódban".
Forrás:
wikipedia.com
popofkorean.blogspot.hu
erdekesvilag.hu
Képek:
delfi.ee
thethreewisemonkeys.com
Ez a bejegyzés 2016. 01. 17-én készült.
Képek:
delfi.ee
thethreewisemonkeys.com
Ez a bejegyzés 2016. 01. 17-én készült.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése