2017. február 28., kedd

MINDEN, amit tudnod kell, ha egy koreaival randizol I.

A koreai hullám hatására sokak titkolt vágya lett, hogy egyszer randizhatnak egy koreai fiúval vagy lánnyal. Persze előtte illik egy-két dolgot tudni, hogy ne legyenek félreértések. Ezúttal férfi olvasóimnak kedveskednék pár kulisszatitokkal.



Ha egy koreai lánnyal randizol, ne lepődj meg azon ha egy vérbeli playboy-nak néz. Ugyanis a nyugati férfiak az ő szemükben igazi játékosok, és amíg nem bizonyítod be ennek az ellenkezőjét, komoly gyanúsított leszel a szemében.Az sem meglepő arrafelé, ha a lány elkéri a telefonod, hogy alaposan megvizsgálja. Persze, ez nekünk furcsának hathat, és kapásból azt felelnénk, hogy ezt most rögtön felejtse el, de akkor vége és nincs tovább, mert ezzel azt mutattad ki, hogy te egy nőfaló vagy és mindezek után nem fog hinni neked. Ha valóban fontos neked a lány, minden zokszó nélkül add át neki a mobilodat.

Dél-Koreában a családnak hatalmas értéke van. A lányok és nők nagyon illedelmesek feléjük, éppen ezért a szülők igyekeznek a legkisebb csalódástól is megkímélni csemetéjüket. Ennek az oka nagyon egyszerű. A társadalom itt is, mint bármelyik országban nagy nyomást gyakorol az emberek életére, talán errefelé picit jobban is, mint kellene. Tehát, mivel a család fél a megvetéstől és a gúnyos megjegyzésektől, így minden követ megmozgat, hogy semmilyen botrány ne törjön ki. Ez alól nem kivétel a lány szívének manipulálása. Ha nem vagy szimpatikus (és nyugati mivoltodból kifolyólag nem valószínű, hogy az leszel - persze tisztelet a kivételnek - ) addig próbálnak hatni a gyermekükre, míg az fejet nem hajt az akaratuknak. Kivéve, ha kiválasztottad igencsak makacs teremtés. 
A szülőkkel való találkozás esetén be kell tartanod a ház szabályait és ami a legfontosabb: el tudj mondani néhány mondatot koreaiul. Ugyanis lehet, hogy a barátnőddel kellemesen elcseverésztek angolul, de a szülei biztos nem fognak más nyelven beszélgetni veled a saját anyanyelvük helyett. Szóval ha akarod ha nem, idővel meg kell tanulnod koreaiul, ha be akarsz vágódni az ősöknél. 

A koreai nők számára (főleg az idősebb korosztály esetében) a külföldi férfiakkal való randizás egyet jelent azzal a reményteli érzéssel, hogy egyszer végre elhagyhatják az országot. Pontosan. Te leszel a kvázi menekülő útvonal. Így nem kell csodálkozni ha a partnered a kapcsolat elején arról álmodozik, hogy majd egyszer elveszed és magaddal viszed a saját országodba. Ha nincsenek ilyen szándékaid azt jobb előbb közölni, mint hogy később gondok származzanak ebből.

Ami talán (és ezt sajnos elég szomorú dolognak tartom) még nagyon fontos, az az anyagi helyzet. A koreai lányok és nők elvárják a drága ajándékokat és hogy szebbnél szebb illetve drágább helyre vigyék őket randizni. Már az első találkozás alkalmával érdeklődhet a partnere anyagi helyzetéről, ami a későbbiekre is hatást gyakorolhat. Előnyben részesítik azt, akinek jó munkája van, szép autója és megteheti, hogy gyönyörű helyekre jár nyaralni. 
Ami nyugatiként nagy fellélegzést okozhat az az, hogy veled sokkal elnézőbbek lesznek ilyen téren. Itt inkább az érzelmek számítanak, nem a pénz. (Persze csak az okosabbaknál...)

Azt hiszem, ezek a legfontosabb tudnivalók, amiket a koreai hölgyekről érdemes tudni. Uraim, sok szerencsét!!

Kép: 
newseveryday.com

Forrás:
varaljay.com

Ez a bejegyzés 2016. 02. 20-án készült.

2017. február 27., hétfő

A Nagy Hármak

A Nagy Hármak

Dél-Koreában a Nagy Hármak kifejezés a 3 legnagyobb lemezkiadó ügynökséget jelenti. Ezek nem mások, mint az SM Entertainment, a JYP Entertainment és a YG Entertainment. Mindháromnak nagy befolyása van a zenei iparra Koreában, és az alattuk szerződtetett előadók is az ország legsikeresebb énekesei közé tartoznak.


Az SM Ent., a JYP Ent. és a YG Ent. logója


1. SM Entertainment


Az SM Ent.-et 1995. februárjában alapította Lee Soo Man. Az SM rövidítés nem az ő nevére utal, mindössze annyit jelent, hogy Star Museum. Olyan nagy előadók dolgoztak/dolgoznak az SM alatt, mint HOT, SES, Fly to the Sky, Shinhwa, Kangta, BoA, TVXQ, Trax, The Grace, Super Junior, Zhang Li-yin, J-Min, SNSD, SHINee, f(x), Exo, Red Velvet és az NCT. Az ügynökség jelenlegi vezérigazgatója Kim Young Min.

Valójában az első projektek már 1990-ben elkezdődtek. Soo Man megalapította a HOT-t utánuk nem sokkal az SES-t, amelyek nagy sikert könyvelhettek el a 90-es években. Nem sokkal ezután megalakult a Shinhwa, majd a Fly to the Sky is, ami egy igen sikeres hip-hop duó volt.
1995. februárjában meg volt a szükséges tőkealap az ügynökségnek és évről évre gyarapodtak, míg nem 1999-re megalakult a végleges formája az SM Ent.-nek.

A problémák csak ezután kezdődtek. 2001-ben, 2002-ben és 2003-ban az HOT, az SES és a Shinhwa elhagyták az ügynökséget, ami jelentős veszteséget jelentett. Néhány évig nem is tudtak olyan előadóval előrukkolni, aki sokra vitte volna.
Aztán jöttek a nagy nevek, amik az SM-et, az élbe vezették. 2000-ben jött BoA, 2003-ban sz öttagú (mára már csak duó) TVXQ, 2004-ben a Trax, és a The Grace, 2005-ben a Super Junior, 2006-ban Zhang Li-yin, és J-Min, 2007-ben a SNSD, 2008-ban a SHINee, 2009-ben az f(x), 2012-ben az Exo, 2014-ben a Red Velvet, majd 2016-ban az NCT.
A cég a híresebb együtteseit Japánban is futtatja, szerződése van az Avex Trax-szel illetve a Johnny's Entertainment-tel akik alatt olyan japán előadók is dolgoznak, mint Ayumi Hamasaki vagy a KAT-TUN.

Mitől is olyan sikeres az SM? A válasz nem más, mint a rengeteg promóció, illetve a művészeik egész Ázsiával való megismertetése. Nem csak Koreában és Japánban olyan népszerűek, hanem Kínában, Thaiföldön, Taiwanban, a Fülöp-szigeteken és szerte a kontinensen mindenütt. Nem is beszélve az SMTown koncertekről, ahol az SM-es előadók együtt tartanak egy hatalmas koncertet, ami által közvetítik a világ felé, hogy ők mennyire is szeretik egymást. Mindemellett a cég eléggé anyagias, de szerintem erről felesleges írnom, mert mindenki tudja...

Az ügynökség épülete Szöulban, Apgujeong-dong-ban Cheongdam-dong negyedében található. Sokáig kórháznak vagy hivatalnak hitték az emberek, senki sem akarta elhinni, hogy az egy ügynökség. Pedig az. Illetve itt található az a híres-neves kék felhős táncterem, ami előtt kedvenceink olyan szorgosan gyakorolnak.:)
Azonban építettek egy másik épületet közel a régihez, ami sokkal modernebb és korunkhoz jobban operál. Ennek ellenére a táncpróbákat és egyéb más tevékenységeket a régi épületben végeznek, a papírmunka meg az újra marad.
Az ügynökségnek van egy zeneiskolája, ami SM Academy néven fut. Ez egy teljesen átlagos zeneiskola, aki itt tanul nem kerül be automatikusan az SM kötelékébe, sőt még plusz pontnak sem számít, ha valaki ott tanult. Ugyanúgy helyt kell állnia a meghallgatáson, mint bárki másnak. Eddig csak 2 olyan előadója van az ügynökségnek, akik az akadémiára jártak. Onew, a SHINee leadere és Taeyeon, a SNSD leadere.

Az SM régi épülete


Az SM új épülete

2. JYP Entertainment


A JYP Ent.-et Park Jin Young alapította (akiről a nevét is kapta) 1997-ben. Rengeteg előadót köszönhet a világ a JYP-nek hisz alattuk volt/van Park Ji Yoon, G.O.D, Rain, Wonder Girls, Joo, 2AM, 2PM, miss A, Baek Ah Yeon, 15&, JJ Project, GOT7, Bernard Park és a Twice. A jelenlegi vezérigazgató Jung Wook.

A JYP épülete


Miután '97-ben megalakult az ügynökség, rá két évre 1999-ben debütált a G.O.D. Őt követte 2002-ben Rain, aki 2007-ben kilépett az ügynökségtől és saját vállalatot indított. Ugyanebben az évben debütált a Wonder Girls, aztán 2008-ban Joo, a 2AM és a 2PM, majd 2010-ben a miss A és San E, 2012-ben alakult meg a JJ Project és a 15&, 2014-ben debütált a GOT7, 2015-ben a Twice.

2007-ben a cég kiterjeszkedett nyugatra is, ugyanis megalapították a JYP USA-t, ami a JYP amerikai ága. 2008-ban létrejött a JYP Beijing Center, ami a vállalat kínai ága.

A JYP Ent.-nek számos kisebb ügynökséggel is van kapcsolata, mint például a Big Hit Ent., ami sokak számára főleg a BTS miatt lehet ismerős, az AQ Ent., illetve ami talán a legfrissebb, 2013-ban egyesült a JYP és a J.Tune Ent (akik azóta sajnos csődbe mentek).

Az ügynökség számos idolt adott a világnak, ám vannak olyanok is, akik itt kezdték el gyakornoki éveiket, de végül egy másik ügynökségnél szerződtek le. Ilyen volt például Chorong (APink), CL (2ne1), Dongwoo (Infinite) G.NA, Haeryung (Bestie), Hoya (Infinite), Hyomin (T-ara), Hyorin (Sistar), Jihyun (4Minute), Raina (After School), Soohyun (UKISS), Tasty, Yoseob (Beast), Youngjae (B.A.P.).

3. YG Entertainment


A YG Ent.-et 1996-ban alapította a Seo Taiji & Boys egy korábbi tagja Yang Hyunsuk. Az előadóik között található Jinusean, 1TYM, Se7en, Big Mama (feloszlottak), Gummy (már nem tagja a YG-nek), Wheesung (szintén nincs a YG-nél), Bigbang, 2ne1 (feloszlottak) , Psy, Epik High, Lee Hi, Akdong Musician, Winner, Ikon és a Blackpink. A jelenlegi vezető Yang Minsuk.

A YG épülete


Miután '96-ban feloszlott a Seo Taiji & Boys, Yang megalapította a Hyun Entertainment-et, amely kiadta a Keep Six együttes legelső albumát. Egy évvel később már MF Entertainment néven lett ismert, amikor is leszerződtette a Jinusean duót. '98-ban a cég neve Yanggoon Entertainment lett, ami végül is az alapját szolgálta a mai YG Entertainment-nek. A végleges nevet 2001-ben kapta meg a cég. Ekkora már a 1TYM együttes is szárnyai alatt volt, és az emberekben tudatosult a gondolat, hogy a YG a hip-hop és az R&B műfajok kiadója lesz Dél-Koreában.
Csatlakoztak még az ügynökséghez olyan előadók, mint a Big Mama, Gummy vagy Wheesung. 2003-ban a vállalat leszerződtette az első idolénekesét Se7ent, de a nagy sikert és elismerést nem ők hozták el.
2006-ban megalakult a Bigbang, aminek köszönhetően a mainstream területeken is hódított a YG. 2009-ben a Bigbanget követte a 2ne1, majd 2012-ben kirobbant a "Gangnam Style láz" és Psy is bemutatkozott a nagyvilágnak. Ugyanebben az évben az ügynökség leszerződtette az Epik High-t, 2013-ban pedig csatlakoztak a tehetségkutatókból felfedezett Lee Hi és az Akdong Musician. Szintén 2013-ban az ügynökség egy úgynevezett "túlélő" műsort is rendezett WIN: Who is Next? néven ahol 2 csapat mérte össze a tudását és a győztes debütálhatott. Végezetül a Team A került ki győztesen és ők lettek a Winner akik 2014-ben mutatkoztak be, vesztes csapat 2015-ben Ikon név alatt debütált. 2016-ban jött a négytagú lánycsapat, a Blackpink.

Az ügynökség egyértelműen hip-hop kiadóként indult, később nagy szerepet vállalt az R&B is. Később a Bigbang és a 2ne1 által kiterjeszkedtek a mainstream kpopra is, de a gyökereikben mindvégig a hip-hop és R&B vonalat erősítik. A producereik is jelentős hip-hop múlttal rendelkeznek, így ezt a műfajt soha nem lehet kirobbantani majd az ügynökség kezei közül.:)

A YG Ent. 2009-ben létrehozta a WITH-kampányt, aminek keretei közt a kiadó bevételeinek egy bizonyos részét jótékony célokra használják fel. 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is hatalmas összegeket osztottak szét a rászorulók között. 2014-ben Yang létrehozta a YG Foundation nevű alapítványt, amely a szegény sorsú vagy csonka családban élő gyermekek oktatásának, rehabilitációjának és egészségügyi ellátásának támogatására szolgál.

Az vállalat épülete Szöulban Mapho-gu-ban található. Itt is jellemző, hogy az énekesek nagyon összetartóak, így az ügynökség alkalmanként YG Family néven albumokat ad ki és koncerteket ad, amin a jelenleg aktív előadók részt vesznek.

Forrás:
hu.wikipedia.org

Képek:
soompi.com
exo.wikia.com
fellfromtheskies.com
onehallyu.com
en.wikipedia.org

A bejegyzés 2015. 01. 16-án készült.

2017. február 26., vasárnap

Miért pont Korea?


Sokat gondolkodtam azon, hogy mit jelent számomra Korea, a Kpop, és az az életstílus, ami ezzel jár. Ha röviden akarnám kifejezni magam, azt mondanám, hogy mindez az életem. 

Mind a mai napig előttem van a kép, amikor az unokatesómmal a 2NE1 Fire című dalára tomboltunk. Hisz nekem ott kezdődött minden. Szépen lassan magával ragadott ez a különös világ, és ahogy egyre jobban belemerültem, éreztem, hogy ebből nincs kiút. Ahogy ismerkedtem más csapatokkal, barátkoztam a nyelvvel, a kultúrával, egyre inkább biztosabb voltam benne, hogy ezt az országot nekem találták ki.

Ha őszinte akarok lenni, nem tudnék válaszolni arra a kérdésre, hogy mit szeretek ebben az egészben. Egyszerűen jó és kész. Valahogy más, mint a többi. És ez nekem személy szerint a lételemem. Mióta az eszemet tudom, mindig is szerettem mást csinálni, mint a többiek. Szerettem és most is szeretek különc lenni, mind zenében, mind érdeklődési körben, mind stílusban.

Azt hiszem nem csak én vagyok az egyetlen, aki arról álmodozik, hogy egy nap saját szemével is láthatja álmai országát. Valószínűleg én lennék az egyik legboldogabb ember a Földön, ha csak egyetlen egy napra is Szöulba mehetnék. Sokan negatívan állnak hozzá, és másokat is lehúznak rosszalló gondolataikkal, de én úgy gondolom, hogy ha valaki elhatározza magában a tényt, hogy ő igenis Dél-Koreában fog élni, annak sikerülni fog. Persze ez sem megy egyről a kettőre. Harcolni, küzdeni, dolgozni kell azért, hogy a jövőnk egy olyan jelenből induljon, amit semmi pénzért nem változtatnánk meg. Engem speciel az hajt, hogy egy nap a Namsan torony tetejéről integessek az embereknek majd a Han folyó mellett sétálgassak. 

Elég sok korszakom volt, ami által rengeteg bandát ismerhettem meg. Köztudottan mára a szívem legnagyobb részét az Infinite foglalta el, de szinte minden egyes idolnak, akiket mondhatni megismertem az interneten keresztül, sokat köszönhetek. Az életútjuk erőt adott ahhoz, hogy soha ne adjam fel és küzdjek az álmaimért, a vicces vagy éppen kellemetlen pillanataik mosolyt és örömteli kacajt varázsoltak az arcomra szinte másodpercek alatt, a megható, esetleg szomorkás perceikben akarva akaratlanul is együtt éreztem velük még ha ők nem is tudtak róla.

Nem tudom elégszer megköszönni a Sorsnak, hogy találkozhattam ezzel a csodálatos világgal.
Igazából mindig is úgy képzeltem el magam, hogy lassacskán közelítek a hatvanhoz, de még mindig kpopot hallgatok, doramákat nézek, és gyönyörködöm ebben a fantasztikus világban, ami úgy tűnik, hogy szorosan magához húzott, és soha többé nem akar elengedni.

Kép:

hanaetc.files.wordpress.com

Ez a poszt 2014. 11. 17-én készült.
© KoreaWorld
Maira Gall