2018. május 9., szerda

Bubble Tea

Már rengeteg helyen találkoztam ezzel az itallal, de bevallom még egyszer sem kóstoltam. Mivel eléggé tudatlan voltam a témát illetően úgy gondoltam utánajárok, milyen is ez az úgynevezett Bubble Tea vagy más néven Boba Tea.



Ami már első ránézésre feltűnt, azok a kis gyöngyök a poharak alján. De ne szaladjunk ennyire előre.
A bubble tea a '80-as években Tajvan egyik városában nevezetesen Taichung-ban "született" egy helyi teaház egyik alkalmazottjának kísérletezése gyanánt. Amíg az idősebbek megelégedtek a szokásos teákkal, addig a fiatalabb korosztálynak mondhatni vérfrissítésként kínálták ezt a hűtött, gyümölcsös, tea alapú italt. Nevét a tetején keletkezett buborékokról kapta, ugyanis ahhoz, hogy az ital tökéletes legyen, alaposan fel kell rázni aminek következtében buborékok jelennek meg a felszínén. Minderre rátettek egy lapáttal, amikor tápióka gyöngyökkel turbózták fel a teát.

De mi is az a tápióka?


A tápióka Dél-Amerikában őshonos Manihot növénynemzetség két fajának a Manihot Dulcis-nak és a Manihot Utilissima-nak gyökérgumóiból készült magas keményítő tartalmú liszt. Az elkészítéséhez a durván őrölt gyökérből vízzel iszapolják illetve kisajtolják a tápanyagot, ezt követően forró lapon szárítják. Keményítő tartalmának köszönhetően felhasználható például levesek, mártások sűrítésére, illetve desszertet is készíthetünk belőle.
A tápióka gyöngyöt egyszerű elkészíteni, mindössze forrásban lévő vízhez kell hozzáadni a lisztet, amelyből tésztát formázunk. A tésztát giliszta formára sodorjuk, majd apró darabkákat csipegetünk belőle, melyekből kis golyócskákat formázunk. Ezeket a golyócskákat újra forrásban lévő vízbe helyezzük és addig főzzük, míg átlátszóvá nem válnak, ezután hideg vízbe tesszük őket, hogy ne ragadjanak össze.

A gyöngyök színe változtatható, igen kedvelt például a fekete gyöngyös variáció.

A bubble tea alapja a fekete vagy zöld tea, amit gyümölcssziruppal vagy gyümölcslével ízesítenek. Itt a lehetőségek tárháza végtelen, olyan ízű teát kérhetünk vagy készíthetünk, amilyet akarunk. Mindezekhez társul a tápióka gyöngy, amit szintén ízesítenek, hisz ez ízre mondhatni semleges. Feldobhatjuk még tejjel, tejszínnel, sűrített tejjel, jégkockákkal.




Nagyon népszerű és kedvelt italról van szó, amit az idolok is előszeretettel kortyolgatnak. Talán nem véletlenül. Ha esélyem nyílik rá, lehet én is megkóstolom egyszer. :)


Kép: 
pinterest.com

Videó: 
youtube.com - Peaceful Cuisine

Ez a bejegyzés 2015. 11. 08-án készült.

2018. május 6., vasárnap

A Koreai Háború - Akkor és Most

Ezt a bejegyzést azért írom, mivel 2018. április 27-én Észak- és Dél-Korea aláírta a Korea-közi Egyezményt, amelyben a félsziget nukleáris leszerelését és a 65 éve tartó koreai háború formális lezárását foglalták össze. Ennek kapcsán találkoztak a jelenlegi vezetők Moon Jaein és Kim Jongun. 

Bal oldalon Kim Jongun Jobb oldalon Moon Jaein


Na de miért is robbant ki a két fél között a háború?


Sokan az elmélyülő hidegháborút illetve az ország drasztikus megosztottságát gondolják a kiváltó oknak. 1910-től a második világháború végéig Korea Japán megszállás alatt volt, amelyet a Szovjetunió illetve Amerika segített megszüntetni. Megegyezvén a szovjetek a 38. szélességi fokig szállták meg Koreát, a többi amerikai megszállás alá került. Ezután az ország két részre szakadt, két kormány alakult, mind a kettő legitimnek tartotta magát, illetve nem tartották a meglévő határt stabilnak vagy éppen véglegesnek. 
1950. június 25-én az északi oldal Kína és a Szovjetunió támogatásával támadást intézett a déli oldal ellen. A kevésbé felszerelt déliek súlyos veszteségeket szenvedtek, így az ország jó részét hátrahagyván a busani hídfő területéig húzódtak vissza. Természetesen nem maradtak segítség nélkül, az ENSZ és elsősorban Amerika támogatását élvezhették. 
Elsősorban az amerikaiak a dél-koreai erőkkel karöltve partra szálltak Incheon-nál, majd elvágták az északi katonák jelentős részét az utánpótlástól. Ezután egy offenzívában elfoglalták Phenjant, és a Jalu folyóig szorították vissza az északiakat. Ezután Kína is becsatlakozott ténylegesen a buliba, és az eredeti határig visszaszorították a déli és az ENSZ erőket.  Itt egy állóháború vette kezdetét, ami kb. 2 évig tartott. 
1953. július 27-én a panmunjom-i fegyverszünet megkötésével ért véget hivatalos formájában a háború, meghúzták a határvonalat és létrejött a koreai demilitarizált övezet. (Erről már írtam egy bejegyzést a blogra, ITT megtalálod.)

Formálisan viszont 2018. áprilisáig tartott a háború, amelyet az északiak az évek során többször is újra akartak robbantani, hiszen nem egyszer fenyegetőztek azzal, hogy felbontják a fegyverszüneti egyezményt.

A 27-i találkozón mindkét vezető nagyon bizakodóan nyilatkozott, bár Kim Jongun egyszer sem beszélt a denuklearizációról, ami kissé aggasztó lehet. Ezt leszámítva az egyezmény az alábbi pontokat is tartalmazza:

  • mindennemű ellenséges cselekedet megszüntetése Észak- és Dél-Korea között;
  • a demilitarizált zóna átalakítása békezónává május elsején a propagandaadások megszüntetésével;
  • a családok újraegyesítésének megszervezése;
  • a vasúti sínek és közutak összekötése és korszerűsítése a határon;
  • folyamatos közös részvétel sporteseményeken, beleértve az idei Ázsiai Játékokat.

Akit egy kicsit is érdekel ez a téma biztosan kíváncsi. hogy vajon ez a béke mennyire lesz hiteles és stabil. Mivel nem értek se a politikához, se háborúkhoz így nem tudok értelmes válasszal szolgálni. Én ilyenkor csak szeretnék optimista lenni és bízni a legjobbakban.
(Akit részletesen érdekel a háború minden apró mozzanata, annak ajánlom a Wikipediát.)

Kép:
theaustralian.com

2018. május 2., szerda

Korean Street Food - Amelyeket mindenképpen meg kell kóstolni!!


Sajnos, még mindig azok táborába tartozom, akik még nem jártak Dél-Koreában, de ettől függetlenül szívesen olvasok vagy nézegetek videókat arról, milyen is arra az élet. Már rengeteg variety show-ban és doramában láttam utcai kajás standokat és azokat az íncsiklandozó fogásokat, amelyeket ott elfogyasztanak az emberek. Ezeket az utcai standokat koreaiul pojangmacha-nak azaz "sátorral fedett szekérnek" nevezik. Az ilyen helyek általában késő éjjeli vagy akár hajnali nyitva tartással üzemelnek és gyorsan elfogyasztható ételeket illetve alkoholt kínálnak. A legelső pojangmacha a japán megszállás után jelent meg, eleinte csak sült verebet(o.O) és soju-t árultak, később a '70-es években bővült a kínálat a grillezett húsokkal, tésztával, és sörrel.
Általában ezek a kis utcai kajádák sátras jellegűek, és mindössze néhány műanyag asztal és szék a teljes berendezés, ám vannak úgynevezett mobil pojangmacha-k, ahol a vendégek állva fogyaszthatnak vagy elvitelre is kérhetik a rendelt ételt.
Illik tudni, hogy ezek a helyek illegálisak, és a koreai önkormányzatok igyekszenek minél többet bezáratni, ugyanis szerintük ez rontja az összképet és nem túl higiénikusak. Mindezek ellenére nagyon népszerűek a helybéliek és a turisták körében is, és előszeretettel látogatják őket.
A leggyakoribb utcai kaják, amelyekkel könnyen találkozhatunk az a tteokbokki, odeng vagy más néven eomuk, sundae, hotteok, dalgona vagy az úgynevezett tornado potato.

Tteokbokki:




A tteokbokki valójában kevés vízben kifőzött rizstészta rudacskákból áll, amelyeket chilis szósszal kevernek össze. Az utcai változat mellett van éttermi verziója is, ami sokkal gazdagabb és nem annyira csípős. Az utcai tteokbokki sokkal csípősebb és kevés feltétet tartalmaz.
Az, hogy pontosan mióta is létezik ez az étel még máig is vitatott, ám sokan a Joseon Dinasztia idejére vezetik vissza, ugyanis Jeon Sunui a dinasztia egyik orvosa írt egy könyvet, amelyben már szerepelt a tteokbokki, mint étel.

Eomuk/Odeng:




Azért van két neve ennek az ételnek, mert amíg az első teljes mértékben koreai név, addig a második a japán oden-ből származik. Voltaképpen ez egy sült halmassza, amit forró lében kifőznek aztán harmonika alakban egy pálcára húznak. Általában tteokbokki mellé is felszolgálják de önmagában is megállja a helyét. Az eomuk vagy odeng téli, hűvös időszakokban ideális, ugyanis érdemes melegen fogyasztani.

Sundae:




Első ránézésre olyan mint nálunk a véres hurka. Igazából annyira nem járunk messze az igazságtól, leszámítva azt, hogy a sundae nem tartalmaz húst. Mindössze zöldségek, rizstészta és sertésvér egyvelegét képezi, amit sertésbélbe töltenek majd megpárolják. Otthon nem szokás sundae-t készíteni, ezeket inkább éttermekben vagy utcai árusoknál fogyasztják. Főként népszerű az egyetemisták és dolgozók körében. Már a XIX. században a Joseon Dinasztia idején is ismert volt a sundae.
Régiónként másképpen készítik a sundae-t. Van ahol, polipból máshol tőkehalból készítik. Általában szeletekre vágva tálalják, de felhasználják wokban készült egytálétel vagy leves alapanyagaként is.

Hotteok:




Főként téli időszakban fogyasztott édesség, ami eredetét tekintve kínai, de a koreaiak a maguk képére variálták a receptet.
A tészta lisztből, vízből és/vagy tejből, cukorból, élesztőből illetve egy kevéske olajból áll. A megkelt tésztát dióval, mézzel, barna cukorral vagy mogyoróval töltik meg, aztán az olajban kisütik. Az utcai árusok egy speciális eszközzel lapítják ki a kis tésztagombócokat.

Dalgona:




A dalgona az egyik kedvencem a listáról, ugyanis az elkészítéséhez csak cukor és szódabikarbóna szükséges, amelyet láng fölött megolvasztunk, aztán amíg meleg vékony lapocskát nyújtunk belőle, amibe aranyos, vicces képet is vághatunk. A gyerekek körében roppant népszerű, nem is véletlenül. Más helyeken bbopgi-ként is ismert.

Tornado potato:




Ez nem a koreaiak nagy találmánya, viszont igen kelendő utcai étel. Voltaképpen egy pálcikára ráhúzott burgonya spirálról van szó, amelyet tetszés szerint ízesítenek, sőt valahol virsli is kerül a pálcára. Szerintem nagyon jól néz ki és utcai kajának nagyon praktikus és tökéletes.

Ha belegondolok, hogy ez csak egy apró töredéke a koreai utcák finom világának, máris összefut a nyál a számban. Annyi ételt hagytam ki, hogy az valami elképesztő. Talán egy másik bejegyzés keretein belül beszélünk róluk is. Ki tudja...:)

           
Képek: 
youmustroam.com
thetummytrain.com
wikipedia.org
travel.nine.com
koreanculturalhub.wordpress.com
tastemade.com
pinterest.com

Ez a bejegyzés 2015. 06. 26-án készült.
© KoreaWorld
Maira Gall