2017. november 26., vasárnap

A koreai nyelv története röviden

A koreai nyelv Észak- és Dél-Korea, valamint a kínai Yanbian Autonóm Koreai Tartományának (ez esetben az egyik) hivatalos nyelve. Több évszázaddal ezelőtt még a kínai hanjat használták persze koreai kiejtéssel, de a XV. században a Nagy Sejong uralkodó létrehozta az egységes koreai ábécét, amit Dél-Koreában hangulnak, Észak-Koreában chosongulnak hívnak. Jelenleg is kb. 80 millióan beszélik.


A koreai nyelvnek három változata létezik: az ókoreai, a közép koreai és a modern koreai.
Az ókoreait a három koreai királyság kezdetétől az Egyesített Silla végéig tartó időszakban használták. Ez körülbelül i.e. 1. századtól 935-ig tartott. Több írásrendszert is használtak ilyenkor, ám kevés írásos emlék maradt fenn erről az időszakról. Az első ilyen szöveg a három királyság korszakából származik, ahol is kínai írásjelekkel jegyezték le a szavakat, de koreai kiejtés társult hozzá. Feltehetőleg ezt a rendszert ebben a korban vezették be.
A közép koreai a X. századtól a XVI. századig, a Koryo/Goryeo dinasztiától a Joseon dinasztiáig létezett. Akkoriban sokat változott a nyelvjárás, ugyanis a Koryo/Goryeo dinasztia a Koreai-félsziget északi területére költöztette a fővárost. A nyelvvel kapcsolatos tanulmányok egyik legfontosabb forrása a Gyerim Ryusa, ami egy több száz koreai szót tartalmazó gyűjtemény. Itt a kiejtést kínai írásjelekkel jelölték. Ebben az időszakban, történetesen 1443-ban kezdődött a hangul vagy ahogy akkor nevezték a hunminjeogum mondhatni megteremtése, amit 1446. októberében hirdettek ki hivatalosan. Koreában a mai napig október 9-én van a Hangul Day, vagyis a Hangul Nap.
A modern koreai nyelv a koreai nyelvnek a japán megszállástól (1598-tól) a Joseon dinasztia végéig használt változata. Kutatások szerint beszélhetünk korai modern koreai és késő modern koreai időszakról is.


Azt, hogy a koreai nyelv, melyik nyelvcsaládba tartozik, a mai napig vitatják. Egyes nyelvészek szerint az altaji nyelvek közé sorolandó. Az altaji nyelvek a természetes nyelvek egyik családja. Főképp Belső-Ázsiában, Észak-Ázsiában és Kelet-Európában elterjedtek. Besorolásuk nem a tudományon, hanem a politikán alapszik. Ehhez a nyelvcsaládhoz tartoznak a török nyelvek, a mongol nyelvek, a manju-tunguz nyelvek, illetve a japán, ami hasonlóan a koreaihoz, szintén vitatott a hovatartozását illetően. A koreai abban hasonlít a legtöbb altaji nyelvhez, hogy olyan nyelvtani elemek hiányoznak belőle, mint a névelő, a flexió (szóalak változtatás, ilyenkor a toldalékok sok esetben a szótővel összeolvadnak) illetve a vonatkozó névmás. Azonban sokan egyetértenek azzal, hogy tipológiai hasonlóságok (tipológia: típustan) alapján nem lehet egy nyelv általános eredetére, jellemzőire következtetni, mert így valószínűleg a nyelvek összefüggnek, de előbb utóbb átveheti ezeket a hasonlóságokat az egyik nyelv a másiktól. Viszont az olyan tipológiai hasonlóságok, mint például a nemek egyeztetése, ellentétben állnak az altaji nyelvcsaládhoz való kapcsolódás elméletével.
Más nyelvészek azt állítják, hogy a koreai egy szigetnyelv vagy más néven izolált, elszigetelt nyelv. Eszerint az adott nyelvcsaládban csak egyetlen egy nyelv létezik, mivel nincs közös őse más nyelvekkel. Ide említik a baszk, az ainu, a brazíliai piraha, az albán, az örmény, a görög és a koreai nyelvet.
Ezen kívül vannak, akik azt állítják, hogy a japán nyelvvel áll rokoni kapcsolatban. Ezt a szavak nyelvtani hasonlósága illetve egyéb átfedések miatt gondolják így. Sok kutató tanulmányozta ezeket a kapcsolatokat részletesen, illetve az egyikük, Szergej Sztarosztin szerint a japán illetve a koreai Swadesh-lista 25%-a megegyezik. A Swadesh-listát Morrin Swadesh amerikai nyelvész írta a '40-es, '50-es években, amelynek célja az ismeretlen nyelvek azonosítása, két adott nyelv rokonsági fokának megállapítása és olyan nyelvek datálása, amelyekből más nyelvek erednek.

A koreai háború idején a nyelv két változatra bomlott, amelyek más nyelvjárási sajátosságokat követnek, igeragozásban, kiejtésben, szókészletben is eltérnek és ezek a különbségek az idő előrehaladtával folyamatosan növekednek. Olyannyira, hogy a számítógépek megjelenésekor nem tudtak megállapodni a billentyűzet felosztásáról, így mindkét külön felosztást használ.

Kép:
wikipedia.com

Forrás:
wikipedia.com

2017. november 1., szerda

KPOP TAG



1. Hogyan találkoztál a Kpop-pal?

2010. nyarán ismerkedtem meg a kpop-pal, az unokatesóm mutatott egy táncos videót, ahol egy vietnámi tánc csapat a 2NE1 Fire coverjét adta elő. Mindkettőnknek megtetszett a szám és a koreo is, így rákerestünk a videoklipre. Jól kitomboltuk magunkat rá, aztán hazamentem, és megint rákerestem erre a dalra. Aztán az oldalt lévő találatokat kezdtem böngészni, és kb. azóta is ezt csinálom. :D (Fun fact: Az uncsim nem lett kpopper.)

2. Mióta vagy Kpopper?

Amint előbb írtam 2010. nyara óta, szóval... több mint 7 éve.

3. Mi volt az első Kpop dal, amit életedben hallottál?

Valójában a legelső KPOP dal, a 2NE1-tól a Fire volt, viszont vagy egy vicces sztorim... Anno 13-14 évesen rengeteg animét néztem köztük az Inuyashát is, aminek a nem tudom hanyadik endingje Boa Every Heart című dalának a japán verziója volt, és én szerelmes voltam ebbe a számba. Viszont nem tudtam, hogy Boa egy dél-koreai előadó. Évekkel később jöttem rá, amikor belebotlottam a szám koreai verziójába.

4. Ki volt az első Biasod?

Taemin a Shinee-ból.

5. Ki volt/voltak az első kedvenc férfi/női csapatod/csapataid?

Fiúk közül egyértelműen a Super Junior és a Shinee, lányok terén sokáig nem volt kedvencem, viszont már akkor is rengeteg SNSD-t hallgattam, úgy hogy talán őket mondanám.

6. Ki a jelenlegi biasod?

#TeamKangDaniel

7. Ki az Ultimate lánycsapatod?

Az évek alatt a SNSD elérte, hogy a kedvenc lánycsapatommá váljon, vannak mások is akiket szeretek hallgatni, de egyik sem áll annyira közel a szívemhez.

8. Ki az Ultimate fiúcsapatod?

A lelkemet mindörökké az Infinite-nek adtam el. #INSPIRIT

9. Ki a kedvenc szólistád?

Taeyeon. Az ő zenei világa illik a leginkább hozzám úgy érzem. Na meg fantasztikus a hangja.

10. Ki a kedvenc Kpop csapatod jelenleg?

Daniel után könnyen kitalálható, hogy a Wanna One.

11. Az Ultimate csapatokat leszámítva kik azok az előadók, akik különleges helyet foglalnak el a szívedben?

Húha... BTS, B.A.P., GOT7, NCT, VIXX, Gugudan, Blackpink, Lovelyz és most kb ennyi jutott eszembe. Biztos hogy még tóbben vannak, de ilyenkor törlődik igazán az ember memóriája.

12. Melyik az a dal, aminek kívülről fújod a szövegét?

Elég sok van, de ha választani kéne egyet, amit ha álmomból felébresztenek is tudok, akkor Taeyeon - I.

13. Melyik Kpop dal volt az első, amelyiknek megtanultad a koreográfiáját?

Erre nem emlékszem kristálytisztán, de talán a The Boys a SNSD-től. A második meg az I Got a Boy.

14. Melyik a kedvenc koreográfiád?

Ez egy jó kérdés... ezen sose gondolkodtam. 

15. Melyik volt az első reality műsor, amit valaha láttál?

Shinee Hello Baby. Imádtam. Olyan kis idióták voltak, de közben próbáltak a feladatra koncentrálni, főleg Minho és Key. Oké, Jonghyun és Taemin is próbálkoztak Onew meg sokszor elvolt magának. Simán eladta volna a gyereket egy halom rántott csirkecombért.

16. Melyik volt az első dorama amit valaha láttál?

Erre nem emlékszem pontosan, vagy a Playful Kiss vagy a Boys Over Flowers. 

17. Melyik a kedvenc doramád?

A Shut Up Flower Boy Band és a High School Love On. Az előbbi a lázadó, rocker életérzés miatt fogod meg, az utóbbi pedig a "mennyből az angyal" koncepció miatt. Na meg, mert Infinite tagok játszottak bennük.

18. Melyik a legkevésbé kedvelt dorama amit láttál?

Öhm... passz.

19. Mi volt az első Kpop-os tárgy amit vettél?

Ne kövezzetek meg, de én soha nem vettem magamnak semmilyen kpop-os holmit, van egy BTS-es könyvjelzőm, de azt is egy facebook-os nyereményjátékon nyertem, amit a Home Made Asia szervezett.

20. Milyen volt az életed a Kpop előtt?

Igazából már akkor is érdeklődtem az ázsiai országok iránt, ugyanis Dél-Korea előtt Japán volt az álomország számomra. Rengeteg animét néztem, japán zenét hallgattam, nagyon szerettem a The Gazette-t és Matsushita Yuyát, szóval nem volt idegen a dolog, mindössze attól féltem, hogy a Kpop kiöli belőlem a rocker énemet. De hál'istennek ez nem jött össze.

21. Hogyan változtatta meg a Kpop az életed?

Az előző posztom pont erről szól, belinkelem ide és olvassátok el.

Ha meg szeretnétek csinálni ezt a Tag-et, tegyétek bátran nagyon kíváncsi vagyok a ti válaszaitokra is! :)
© KoreaWorld
Maira Gall