Aki még nem annyira jártas a kpop-ban, annak remélhetőleg hasznos lesz ez a kis bejegyzés, hiszen rengeteg szó illetve fogalom kapcsolódik hozzá, amelyekkel nem biztos hogy teljesen tisztában van az ember Elsőre. De kezdjük az elején.
A koreai popzene vagy éppen az ország iránti érdeklődést hallyu-nak nevezik vagy másképpen hallyu hullámnak, ugyanis az elmúlt jó pár évben globális szinten megnőtt a figyelem irányukba. A rajongók kedvenc előadóikat, színészeiket biasnak nevezik tükörfordításban talán annyit jelent, hogy a legvégső elfogultság.
Azok a fiatalok, akik jelentkeznek egy ügynökséghez és sikeresen veszik a felvételi akadályokat trainee-k lesznek másnéven gyakornokok, akiket az ének, a tánc a rap és a színészet terén igyekeznek a lehető legjobbra feljeszteni. Ez sok esetben hosszú éveket vehet igénybe, bár vannak olyan példák, ahol csak pár hónapig gyakornokoskodnak a delikvensek.
A hosszú és fárasztó trainee időszak után végre eljön a debütálás ideje, és a gyakornokokból idolok lesznek. Dél-Koreában az idol egy olyan előadó, aki egyszerre énekes, táncos, színész, műsorvezető vagy akár modell is egyszemélyben. Ergo, több dologgal foglalkozik egyszerre. Tudniillik, csak a fiatalabbakra használják az idol kifejezést, a 30 feletti énekesek már nem szeretik ha így nevezik őket. A frissen bemutatott csapatok a rookie-k, akik még újoncok a szakmában.
Egy bandán belül komoly hierarchia van. Ott a leader aki a csapat vezetője. Általában a legidősebb tagot választják meg de akadnak kivételek. Ő az, akinek egyben kell tartania a csapatot és bárminemű hibáért ő felel. Emellett megtalálhatóak main vocalok és a lead vocalok, akik a fő-, és vezérvokálok. Értelemszerűen a fővokalista több részt kap a dalokban mivel jó eséllyel Istenadta tehetsége van az énekléshez, a vezérvokalista pedig az a tag, akinek a hangjára építkezik a többi. A legtöbb együttes rendelkezik rapperrel, aki egyértelműen a rap részekért felelős. Oszlopos tagok a main illetve lead dancerek, akik a tánc terén fontosak és a szerepük hasonló mint a vokalistáknál. Ott vannak még a visualok akikkel az adott csapatot népszerűsítik. Ők azok, akik külsőleg kitűnnek a többiek közül, így belőlük szokott a leghamarabb modell vagy színész válni. A csapat legfiatalabb tagját maknae-nak nevezik.
A kiadókon belül is létezik ez a hierarchikus rendszer, bár nem életkorhoz kötött. A több tapasztalattal rendelkező idolokat sunbae-nak, míg a kevesebbel bírókat hoobae-nak nevezik.
A debütálás során a csapatok kiadnak egy debüt albumot, amelyről választanak egy title track-et, amely a fő dal lesz. Ehhez minden esetben videóklip (MV vagy Japánban PV) és a legtöbbször koreográfia is készül. Ezután jön a promótálás, amikor is zenei műsorokban másnéven music program-ben lépnek fel. Ilyen az Mnet M! Countdown, KBS Music Bank, SBS Inkigayo vagy az MBC Music Core. A műsorok végén a legtöbb szavazatot kapó énekes/énekesek díjat kapnak kivéve azt hiszem Music Core-ban.
Amikor egy új dallal térnek vissza valamelyik zenei programba, azt comeback stage-nek hívják. Ha egy daluk 3 egymást követő héten is első helyezést ér el az M! Countdown-ban vagy az Inkigayo-ban akkor az már triple crown-nak számít. A promóció végén egy úgynevezett goodbye stage-dzsel búcsúznak a rajongóktól.
Karrierjük során többféle albumot kiadhatnak az előadók, idővel egyre nagyobbakat. A mini album talán a leggyakoribb, 5-6 számtól többet nem tartalmaz egy ilyen összeállítás. Ettől nagyobb a full album, ami 10-12 dallal is operál illetve ezeknek az albumoknak szoktak készíteni egy repackaged verziót magyarul újracsomagolt albumot. Ez a verzió 99%-ban ugyanazokat a dalokat tartalmazza, mint az eredeti, írnak hozzá 1-2 újat és teljesen új koncepcióban tálalják, hogy frissnek hasson a rajongók számára. Ezen kívül készülnek még single vagy digital single albumok, amelyek csak 2 dalt tartalmaznak és az utóbbit ahogy a neve is mondja csak digitális formában lehet elérni.
Egy csapaton belül alakulhatnak subunitok vagyis alcsapatok. Ilyen például az Orange Caramel vagy a TaeTiSeo, de fiúkat is említve a Vixx LR, vagy az Infinite H. Általában az eredeti csapatfelállástól eltérő koncepciót és stílust képviselnek, megmutatva egy új oldalukat.
Szerintem senkit sem lepek meg azzal a kijelentéssel, hogy hatalmas rajongótábora van a kpopnak hazai illetve nemzetközi szinten is. A hazai alatt természetesen Dél-Koreára gondolok. Léteznek hivatalos fan clubok, amelyekhez csatlakozni lehet; ez némi anyagi vonzattal is jár, de az ilyen közösségeknek is fenn kell tartani valamiből magukat. A klubtagsághoz járnak azért bizonyos előnyök, koncertek és egyéb hivatalos események kapcsán. Sokat lehet olvasni az interneten hogy XY rajongói adományoztak. Ez is lehetséges és meg is teszik a rajongói klubok, a kedvenceik nevében iskoláknak vagy egyéb hivatalos intézményeknek adományoznak komoly pénzösszeget vagy tartós élelmiszert (legtöbbször inkább rizst). De előszerettel kedveskednek szeretett előadóiknak filmforgatások vagy fotózások alkalmával ételes kocsikat küldenek nekik.
Vannak emberek, akik szeretik az élet nagy dolgait megvitatni kpop ügyben a neten, ők a netizenek. Ez csak személyes vélemény, de néha úgy érzem mintha a mondandójuk annyira mérvadó lenne, pedig hétköznapi emberekről van szó. Na mindegy.. :D
Fellépések alkalmával biztosan hallottátok, hogy a fanok a kedvenceik nevét vagy az előadott dal egy bizonyos részletét kántálják. Ez a fan chant, amelyeket a hivatalos fan clubok találnak ki és tesznek közzé a neten, hogy bárki nyugodtan megtanulhassa.
A rajongásnak is - ha lehet így nevezni - van több fajtája. Vannak a normális rajongók, és vannak a sasaengek. Az előbbit szerintem mindenki érti. Az utóbbi az az ember, aki ha kell a saját vagy a biasa testi épségét is képes veszélyeztetni csak azért hogy egy pillanatra közelebb férkőzzön hozzá. Nem riadnak vissza a privát szféra megsértésétől vagy a morbid ajándékoktól sem. A legtöbb reptéri baleset miattuk alakul ki. Ők az elvakult, megszállott rajongók, akikkel vigyázni kell.
Ahol vannak rajongók, ott biztosan vannak anti-fanok is. Ugye nem kell magyaráznom, ők azok akik nem szeretik az adott előadót és az interneten vagy akár élőben is képesek utálatukat kifejezni. Itt is vannak igen szélsőséges egyének, akik képesek egy-egy idol életére törni. Ezekből is voltak már nagy botrányok, például pár éve Exo Sehunt érte halálos fenyegetés. De számtalan példát lehet idesorolni.
Azt hiszem minden fontos fogalmon átfutottunk. Tényleg remélem, hogy hasznotokra válik ez a poszt, és a kezdőknek sokat segítettem ezzel.
Kép:
kconusa.com